Bezpieczeństwo dziecka w sieci tablet komórka komputer

na tej stronie w miarę dostępnego czasu będzie powstawał artykuł, jak zabezpieczyć dziecko przed

zalaniem głupotą z internetu...

taką jak ta:

Kliknij aby zobaczyć szczyt głupoty: =>>This is my pipi

 

Krok 1. OpenDNS, ustawienie na routerze bezpiecznych serwerów DNS filtrujących niechciane zapytania (pornografia, przemoc itp). Należy utworzyć konto na OpenDNS https://store.opendns.com/get/home-free . Po zalogowaniu na konto ustawić adres ip pod jakim jesteśmy widziani w sieci (Nasz adres IP możemy sprawdzić tu  http://twojeip.wp.pl/) i poziom filtrowania. Nowe adresy serwerów dns (ustawione na routerze dostępowym do internetu) pobierają wszystkie domowe urządzenia (chyba że posiadają internet mobilny). 

Urządzenia które mają posiadać inne serwery dns (np komórki dorosłych) nie będą posiadały ograniczeń jeśli zainstalujemy program DNSet (w nowszych wersjach androida istnieje możliwość zmiany ustawien serwerów dns). Na komputerach windows dorosłych trzeba ręcznie ustawić serwery DNS nie posiadające ograniczeń.

OpenDns dziala dobrze z przeglądarkami na komputerach czy tabletach. Jednak na tablecie jest możliwość uruchomienia dedykowanej aplikacji youtube, której nie da się usunąć. Aplikacja ta nawyraźniej pomija zapytania dns i blokowanie nie działa. Rozwiazuje ten problem aplikacja do kontroli rodzicielskiej na tablet.

 

filtr tresci opendns

Oczywiście można to obejść i zmienić ręcznie ustawienia dns na urządzeniu ale:

1. Komputer: dziecko nigdy nie może logować się na koncie z uprawnieniami administratora, więc ustawień dns nie zmieni. Jeżeli jest inaczej należy to zmienić, uchroni to także naszego windowsa przed szybką destrukcją.

2. Tablet, komórka na Androidzie z reki nie ma możliwości ustawienia DNS, pozostaje aplikacja DNSet, którą należy zainstalować ze sklepu play. Ale to i wiele innych ustawień do jakich dziecko nie powinno mieć dostępu na komórce czy tablecie ograniczamy za pomocą programu np. Kids Protect

 

 

Krok 2. Włączenie filtra treści na routerze

 

 

Wygląda to mniej więcej jak na rysunku obok:filtr tresci na routerze Drytek Vigor

 

Dodatkowo dobrze aby router miał możliwość definiowania adresów nie wpadających do filtra

 

Zwiększamy utrudnienia:

1. Na firewallu dopuszczamy ruch dns jedynie do serwerów OpenDNS dla określonych ip z których korzystają dzieci (opis później). Wymaga to aby na firewallu routera ograniczony był dostęp dla określonych par IP/MAC (MAC: fizyczny adres karty sieciowej/bezprzewodowej) tzw IP/MAC Binding. Sprytne dziecko może próbować ustawić adres IP swojego urządzenia na sztywno i szukać IP bez ograniczeń.

 Niestety zapytania do google idą protokolem szyfrowanym https, przez co router nie może zajrzeć do "treści" transmisji. Wyniki wyszukiwania dla slowa sex zostana wyświetlone dopiero wejście na stronę zostanie zablokowane.

Na Youtubie są różne treści, trzeba wiedzieć, że na komórkach/tabletach aplikacja Youtube nie korzysta z serwerów dns, przez co omija blokadę OpenDns. Pozostaje nam jedynie albo za pomocą aplikacji do kontroli rodzicielskiej, nie dać dostępu do Yotube wcale, lub prznajmniej włączyć tryb bezpieczny w ustawieniach. A potem modlić się aby dziecko go nie wyłączyło, wszystko do czasu.

 

Czy dzięki temu wszystkiemu, dziecko ne zostanie hakerem ;)

Problemy

Youtube czy jest potrzebne??? Może... ale dla dziecka w trybie bezpiecznym, nie inaczej.

youtube safety on (problem w każdej przeglądarce trzeba go włączać i opcja działa po zalogowaniu) KIDS PROTECT!!!

youtube safety on jest łatwy do wyłączenia

 Filtr rodzinny usługi windows live

SafeSearch

http://sipbench.eu/index.cfm/secid.7/secid2.4